Modern taşımacılıktaki en hızlı yöntem olan havayolu taşımacılığı, kargo uçakları kullanılarak yapılan lojistik disiplindir. Özellikle uzak mesafeler arasında hızlı kargo gönderimine olanak veren havayolu taşımacılığının farklı türleri ve yöntemleri de mevcuttur. Genel olarak taşıması yapılacak yüklerin niteliğine ya da gönderim yapılacak olan mesafeye göre belirlenen havayolu taşımacılığı türleri, farklı lojistik ihtiyaçlar kapsamında çeşitlilik gösterebilmektedir. Universal Lojistik gibi disiplinler arası modellerle çalışan taşımacılık firmaları, havayolu taşımacılığı kapsamında en etkili çözümleri benimseyerek ihtiyaca yönelik senaryolar geliştirerek hizmet vermektedir.

Havayolu Taşımacılığı Türleri Nelerdir?

Oldukça kapsamlı bir lojistik disiplin olan havayolu taşımacılığı kendi içerisinde farklı yöntemlere ayrılan bir disiplin olarak öne çıkar. Bu bağlamda havayolu taşımacılığı türlerinin gönderilecek olan yüklerin nitelikleri, hedef lokasyon ve bütçe durumlarına göre de belirlenebilmektedir. Fakat genel bir kıyaslama yapmak gerekirse havayolu taşımacılığının, karayolu ve deniz yolu odaklı taşıma modellerinden daha hızlı, lakin daha pahalı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Aynı şekilde gönderimi planlanan yüklerin tonaj olarak çok ağır düzeylerde olmaması da gerekmektedir. Tüm bunlar ışığında havayolu taşımacılığı kapsamında proje taşımacılığı, transit yükleme taşımacılığı, uçak kargo taşımacılığı, emtia ve değerli evrak taşımacılığı gibi türlerden bahsetmek mümkündür. Özellikle **uluslararası nakliye yapılan ülkeler**e gönderilecek olan farklı tiplerdeki yükler için ihtiyaca özel farklı yöntemler kolaylıkla tercih edilebilmektedir.

Havayolu Taşımacılığının Avantajları Nelerdir?

Havayolu taşımacılığı hem kullanılan teknik ve yöntemler hem de verimlilik açısından diğer lojistik yöntemlerinden ayrılır. Öncelikli olarak gönderimi yapılacak olan kargoların hızlı bir şekilde gönderilmesi gibi bir avantaja sahip olan havayolu taşımacılığı, farklı yöntemlerle haftalar alacak yüklerin sadece saatler içerisinde hedef lokasyona ulaşmasını sağlayabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra havayolu taşımacılığının bir diğer önemli avantajı da deniz aşırı lokasyonlara kolay erişimdir.

Amerika, Kanada ve Avustralya gibi okyanus ötesi lokasyonlara oldukça hızlı gönderimler yapılabilmektedir. Özellikle Amerika nakliye süreçlerinde aciliyeti olan kargolar, sadece 1-2 günlük süreçlerde hedeflere teslim edilebilmektedir. Aynı şekilde ülkemize oldukça uzak bir konumda yer alan Avustralya nakliye gönderimleri için de benzer bir durum söz konusudur.

Türkiye'den Hangi Ülkelere Havayolu Taşımacılığı Yapılır?

Üç tarafı denizlerle çevrili olan, Avrupa ve Asya'yı kuvvetli bağlantı yolları ile birbirine bağlayan ülkemiz, uluslararası hava trafiği açısından da son derece önemli ve stratejik bir lokasyonda yer almaktadır. Bu bağlamda Türkiye havayolu lojistiği kapsamında dünyanın dört bir yanına erişim hacmi olan havayolu firmalarına sahiptir.

Türkiye'den havayolu taşımacılığı kapsamında en sık gönderim yapılan lokasyonların başında Avrupa gelir. Avrupa haricinde özellikle Amerika, Brezilya ya da Avustralya gibi okyanus ötesi lokasyonlar da gönderim yapılabilecek ülkeler olarak sıralanabilir. Özellikle Türkiye ile ticari ilişkileri son derece iyi olan Kanada nakliye gönderimleri için de havayolu taşımacılığı sık sık tercih edilen bir yöntem olarak öne çıkar.

Havayolu Taşımacılığı Kapsamında Hangi Yükler Taşınabilir?

Her ne kadar havayolu taşımacılığı diğer lojistik yöntemlere göre daha hızlı olsa da yüklerin ağırlığı ve nitelikleri ile alakalı bazı kısıtlamaların söz konusu olduğunu söylemek de yanlış olmaz. Bu bağlamda havayolu taşımacılığı ile özellikle aciliyeti yüksek olan ve tonaj düzeyleri çok ağır olmayan yüklerin taşıması söz konusu olabilmektedir. Aciliyeti yüksek olan ilaç ve medikal ürünlerin taşınması gibi işlemler de bu operasyonlar dahilinde yapılabilmektedir. Bunun haricinde parsiyel taşımacılık kapsamında farklı göndericilere ait birden hafif fazla yükün bir araya getirilerek uluslararası düzeyde gönderimi de söz konusu olabilmektedir.

0216 305 07 07