Lojistik endüstrisi genelinde iş yoğunluğu en yüksek alanlardan biri olan elektronik taşımacılığı genel olarak elektronik ev eşyaları gibi ürünlerin lojistiği ile ilgilenir. Bu bağlamda elektronik taşımacılığı genel olarak elektronik aletlerin, üretim lokasyonlarından ya da limanlardan hedef lokasyonlara gönderimine odaklanır. Uluslararası ticarette önemli bir hacme sahip olan elektronik ürün ithalat ve ihracatı için oldukça önemli bir adım olan lojistik, elektronik taşımacılığı firmaları ile yürütülür. Bu bağlamda, denizyolu ulaşımı ve karayolu lojistiği gibi olanaklar kullanılarak elektronik aletlerin güvenle hedef lokasyonlara gönderimi amaçlanır.

Elektronik eşya ya da bilgisayar gibi ürünlerin lojistik süreçleri genel olarak uluslararası düzeyde yapıldığından, bu süreçlere uygun altyapıların kullanılması da büyük önem arz eder. Uluslararası lojistik ağı üzerinden operasyonu yürütülen bu elektronik eşyalar için gerekli durumlarda entegre taşımacılık gibi yöntemlerden de yararlanılır.

Elektronik Taşımacılığı Yapan Firmalar

Elektronik taşımacılığı yapan firmalar, tek seferde yüksek gönderim birimleri ile çalışan özellikle yoğun üretim hacmine sahip firmaların tedarik zinciri süreçlerini kolaylaştıran organizasyonlardır. Elektronik ürünlerin nakliyelerinin hızlı ve güvenli yollarla gerçekleşmesini amaç edinen elektronik taşımacılığı firmaları, lojistik süreçlerinde yeni nesil teknolojilerin kullanımına odaklanırlar. Özellikle taşıma güvenliğini arttıracak araç ve donanımlar, elektronik alet nakliye firmaları için önemli kriterler olarak değerlendirilirler.

Elektronik Ev Eşyası ve Makine Taşımacılığı

Elektronik ev eşyası ve makine taşımacılığı, ürünlerin üretim bantlarından satış bölgelerine iletilmesi için tercih edilen bir lojistik hizmet olarak sınıflandırılır. Bunun yanı sıra elektronik aletlerin mağazalardan ya da toptancılardan, son kullanıcıya ulaştırılması için de tercih edilebilir. Özellikle beyaz eşya statüsündeki elektrikli aletlerin ağır olduğu gerçeği de göz önünde bulundurulunca, taşımacılık süreçlerinde profesyonel ekip kullanımı oldukça önemli bir hal alır. Aynı şekilde hedef konumlarda yükleme ya da indirme yaparken lift kaldırma indirme ekipmanları ve benzeri donanımlardan da yararlanılır.

Elektronik Çip ve Bilgisayar Malzemeleri Lojistiği

Elektronik çip ve bilgisayar malzemeleri taşımacılığı özellikle bilişim sektöründe kullanılan donanımların taşınması için tercih edilen bir hizmet olarak öne çıkar. Bilgisayar parçaları taşımacılığı dahilinde mikro çipler, ana kartlar, ekran ve kasa bileşenleri gibi hassas donanımlar taşınacağından özel ekipmanların kullanılması gerekir. Bunun yanı sıra elektronik çip veya bilgisayar parçaların çoğu yurtdışı ülkelerinden geldiğinden denizyolu taşımacılığı gibi lojistik yöntemlerin de sık sık kullanıldığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Elektronik Eşya Taşımacılığı Kapsamında Hangi Lojistik Yöntemler Kullanılıyor?

Elektronik eşya taşımacılığı kapsamında taşınacak ürünlerin miktarı ya da mesafenin uzunluğu ile paralel olarak farklı lojistik yöntemler kullanılmaktadır. Yapılacak olan taşıma kapsamında hedef lokasyon yurtiçi ise genel genel olarak karayolu taşımacılığı tercih edilir. Fakat ihracat ya da ithalat gibi süreçlerde uluslararası boyutta taşımacılık gerektiğinde ise denizyolu lojistiği gibi yöntemlerden yararlanılabilir. Tüm bunların yanı sıra daha hesaplı ya da hızlı lojistik yöntemlerinin kullanılması gerektiği durumlarda entegre taşımacılık yöntemlerini tercih etmek yanlış olmayacaktır.

Elektronik Eşya Taşımacılığı Fiyatları

Elektronik taşımacılık kapsamında faaliyet gösteren firmalar için net bir fiyat aralığından söz etmek pek kolay değildir. Bu bağlamda elektronik eşya taşımacılığı fiyatları taşınacak olan ürünün yapısal özellikleri, miktarı ve taşıma yapılacak olan mesafe gibi değişkenlere göre farklılık gösterir. Mesafe doğrudan taşımacılık fiyatını etkileyen bir durum olduğundan uluslararası düzeyde yapılacak olan taşımacılık için farklı fiyat opsiyonlarından söz edileceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Tüm bunların yanı sıra, lojistik süreçlerde firmalar tarafından kullanılacak olan altyapı ve teknolojiler de fiyatı etkileyen diğer unsurlar arasında yer almaktadır.

 

Uluslararası Lojistik Çözümlerimizi Keşfedin!

Uluslararası Nakliye Yapılan Ülkeler
Almanya Nakliye
İngiltere Nakliye
Fransa Nakliye
Hollanda Nakliye
İtalya Nakliye
Amerika Nakliye
Kanada Nakliye
Dubai Nakliye

0216 305 07 07