İşlenmiş demir endüstrisinde oldukça önemli bir konuma sahip olan sac ürünleri, aynı şekilde lojistik olarak uluslararası taşımacılık hizmetleri kapsamında da tercih edilen bir servistir. Özellikle Universal Lojistik gibi taşımacılık alanında uzmanlaşmış kurumsal firmalar tarafından sağlanan sac taşımacılığı hizmetinde, farklı teknolojilerin ve yöntemlerin kullanılması gerekir.

Sac Taşımacılığı Nedir?

Sac taşımacılığı nedir sorusuna yanıt vermeden önce, materyal olarak sac malzemesinin tanımını yapmak daha doğru olacaktır. Sac hammaddesi demir olan ve işlenerek plaka, tabaka ya da rulo şekillerine getirilen yapı malzemesidir. Genellikle yapı endüstrisi süreçlerinde kullanılan saclar bunun yanı sıra birçok endüstride kendine kullanım alanı bulmaktadır.

Bu bilgiler dahilinde sac taşımacılığı ise materyal olarak sacın, üretim yerlerinden pazar yerlerine ya da endüstri alanlarına ulaştırılması sürecinin koordinasyonu olarak tanımlanır. Genellikle bu alanda uzmanlaşmış lojistik firmaları tarafından verilen bir hizmettir. Uluslararası düzeydeki lojistik trafiği oldukça yoğun bir malzeme olarak öne çıkar. Bu noktada, sac taşımacılığı yapan firmalar, gümrükleme hizmetleri gibi seçenekler de sağlamaktadır. Sac nakliye süreçlerinde kullanılacak olan karayolu taşımacılığı gibi yöntemler de sac türleri ve sacların fiziksel özelliklerine göre farklılık gösterebilmektedir.

Sac Taşımacılığı Fiyatları

Sac taşımacılığı fiyatları da lojistik operasyon sürecinde verilecek olan hizmetin niteliğine ve kullanılacak olan lojistik yöntemlere göre belirlenir. Bu bağlamda fiyatı belirleyen en önemli etkenler arasında hangi ulaşım tipinin kullanacağı gibi kriterler yer alır. Örneğin denizyolu taşımacılığı gibi yöntemlerin fiyatlandırma politikaları karayolu veya havayolu taşımacılığı gibi yöntemlere göre farklılık gösterebilmektedir.

Sac Taşımacılığı Yapan Firmalar

Önceki yazılarda da bahsedildiği üzere bazı lojistik iş kolları belli uzmanlıkları ve donanımları gerektirir. Bu bağlamda sac taşımacılığı yapan firmaların, fiziksel özellikleri standart gönderim tipindeki kargolardan farklılık gösteren saclar için özel yöntemler kullanması gerekir. Özellikle taşımacılık sürecinde, sacların yüklenebilmesi ve efekti taşınabilmesi için uygun araç envanterleri kullanılmalıdır. Bu bilgiler dahilinde sac taşımacılığı türlerinin de diğer taşımacılık tiplerinden farklılık göstereceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Uluslararası Sac Taşımacılığı Yapılan Ülkeler

Merkezi konumu itibari ile Türkiye'den birçok ülkeye sac taşımacılığı yapılmaktadır. Özellikle Türkiye'nin ticari ilişkilerinin iyi olduğu Balkan, Avrupa, Asya ve Orda Doğu ülkelerine sac taşımacılığı doğrudan yapılabilmektedir. Fakat lojistik süreçlerde prosedürlerle alakalı engellere takılmamak adına gümrükleme hizmetlerinden yararlanılması gerekebilir. Uluslararası nakliye yapılan ülkeler çerçevesinde İtalya, Almanya ve Fransa gibi lokasyonlar ise en yoğun gönderimlerin yapıldığı rotalar olarak öne çıkarlar.

Rulo Sac Taşımacılığı Nedir?

Rulo sac taşımacılığı, düz plaka şeklinde imal edilip gönderim sürecini kolaylaştırmak için rulo haline getirilen sacların lojistik işlemleri olarak nitelendirilir. Özel ekipmanların ve araçların kullanılması gereken rulo taşımacılığı kapsamında gönderimin güvenliğini sağlamak amacıyla uzman ekibin çalıştırılması gerekir.

Rulo Sac Taşımacılığı Fiyatları

Rulo taşımacılığı fiyatları diğer gönderim lojistik süreçlerdeki fiyatlandırma politikaları ile benzerlik gösterir. Genel olarak gönderilecek olan ruloların fiziksel özellikleri, hacim ve ağırlık düzeyleri gibi etkenler fiyatlandırmayı doğrudan etkileyen kriterler arasında yer alır. Özellikle rulo saç taşıma dorsesi ve sac kaldırma aparatı gibi özel ekipmanlarının kullanılması gereken süreçte fiyat, hizmet niteliğinin garantisi olarak da addedilir.

Rulo Sac Taşımacılığı Yapan Firmalar

Rulo sac taşımacılığı; lojistik açıdan zorlayıcı ve özel ekipmanların kullanımını gerektiren bir iş süreci olarak tanımlanır. Bu noktada lojistik alanında uzmanlaşmış birçok büyük firma bile bu gibi zorlayıcı hizmetleri sağlama konusunda tutarlı değildirler. Fakat Universal Lojistik gibi çok yönlü perspektife sahip ve uygun teknolojiye sahip firmalar, rulo taşımacılığı kapsamın müşteri ihtiyaçlarına özel çözümler üretmeye devam etmektedir. Özellikle Universal Lojistik sac taşımacılığı hizmeti kendini rakiplerinden farklılaştıran, dolayısıyla uygun maliyete ve verimliliğe odaklanan bir hizmet olarak değerlendirilebilir.

Uluslararası Rulo Sac Taşımacılığı Yapılan Ülkeler

Üretim potansiyeli ve dış ticaretteki konumu göz önünde bulundurulduğunda, Türkiye'nin global areneda lojistik açıdan son derece önemli bir oyuncu olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu bağlamda Türkiye'nin stratejik konumu ve diğer ülkelerle olan ilişkileri çerçevesinde Avrupa, Asya ve Orda Doğu'da birçok ülkeye uluslararası rulo sac taşımacılığı yapılabildiğini söylemek yanlış olmaz.

Mulden Araç ile Sac Taşımacılığı

Öncelikli olarak mulden araç ya da mulden konteynerlar, tasarımsal olarak kendine özgü kavisli ve kapsayıcı yapıları ile öne çıkan yeni nesil lojistik araçlardır. Özellikle sac gibi kendine has şekle sahip olan materyallerin taşıması için ideal bir araç olan mulden konteynerlar, Universal Lojistik gibi alanında uzmanlaşmış firmalar tarafından sık sık tercih edilen bir yöntem olarak öne çıkar.

Mulden Araç ile Sac Taşımacılığı Fiyatları

Mulden araç ile sac taşımacılığı fiyatları da diğer gönderim tiplerinde olduğu gibi içeriğe ya da gönderim yapılacak olan mesafeye göre değişiklik göstermektedir. Aynı şekilde karayolu veya denizyolu gibi tercih edilecek ulaşım metodu da fiyatları etkileyen kriterler arasında yer alır.

Mulden Araç ile Sac Taşımacılığı Yapan Firmalar

Mulder konteynerlar ile sac taşımacılığı yapan firma çok nadirdir. Birçok bilinmiş nakliye firması bile sac taşımacılığı süreçlerinde geleneksel yöntemlerin dışına çok çıkamamaktadır. Bu bağlamda Universal Lojistik olarak, mulden konteyner gibi farklılaştırılmış çözümlerle nitelikli şekilde sac taşımacılığı hizmeti vermekteyiz.

Mulden Araç ile Sac Taşımacılığı Yapılan Ülkeler

Önceki paragraflarda da bahsedildiği üzere Türkiye'nin merkezi konumundan dolayı mulden konteyner sistemleri ile taşıma yapılacak ülkelerde çok fazla sınırlama yoktur. Özellikle Türkiye'ye yakın konumda yer alan Avrupa, Asya ya da Orta Doğu ülkelerine en uygun maliyetli programlarla sac taşımacılığı yapılabilmektedir.

 

0216 305 07 07