Özellikle Türkiye'ye oldukça yakın bir coğrafya olan Ortadoğu gerek kültürel yakınlıklardan gerek ise ekonomik iş birlikteliklerinden dolayı ülkemizle ciddi bir ticaret hacmine sahip. Ortadoğu bölgelerindeki birçok ülkenin Türkiye ile vizesiz geçiş hakkının da bulunması, bu iş birlikteliklerinin kapsamını da genişletiyor. Durum böyle olunca da bölgeye doğrudan taşımacılık yapan lojistik firmalarına duyulan talep de artıyor. Ortadoğu nakliye süreçleri kapsamında özellikle firmaların nitelikleri, kullanılan yöntemler ve Ortadoğu nakliye fiyatları gibi başlıklar dikkat çekiyor.

Ortadoğu Nakliye Firmaları

Her ne kadar Avrupa kadar gelişmiş bir işgücüne sahip olmasa da Ortadoğu ülkeleri gelecek vaat eden siyasal yapılar olarak sınıflandırılıyorlar. Bu bağlamda Türkiye'den bölgeye ihraç edilen ürünler, bölgedeki ülkelerin gelişimi açısından oldukça önemli bir rol üstleniyor. Durum böyle olunca da Ortadoğu nakliye firmaları bölgedeki ticaret potansiyelinin günden güne daha da iyi konumlara gelmesi açısından büyük bir işlevi yerine getiriyor. Entegre taşımacılık ya da karayolu taşımacılığı gibi yöntemleri de kullanan Ortadoğu taşımacılık firmaları bölgeye gönderim yapmayı planlayan birçok organizasyonun ihtiyacına yanıt veriyor.

Ortadoğu Nakliyecilik Süreçlerinde Öne Çıkan Hizmet Alternatifleri

Ortadoğu kargo gönderimi gibi daha kişisel ve tekil düzeydeki gönderimler için farklı hizmetler olduğu gibi sanayi tipi lojistik yöntemleri de mevcuttur. Bu yöntemler eğer toplu bir gönderim söz konusu ise maliyetin ve hızın optimum seviyede tutulması açısından yarar sağlar. Tüm bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda da tercih edilecek lojistik yöntemin süreç verimliliğine doğrudan etki eden bir kriter olduğunu söylemek doğru olacaktır. Ortadoğu nakliyecilik hizmetleri kapsamında öne çıkan yöntemleri ise şu başlıklar dahilinde değerlendirmek mümkündür:

Ortadoğu Konteyner Yük Taşımacılığı

Arap ülkeleri taşımacılık için öne çıkan taşımacılık seçenekleri arasında en çok tercih edilen yöntem konteyner yük taşımacılığı olarak dikkat çeker. Başta Irak, Mısır, Lübnan gibi gelişmekte olan Ortadoğu ülkeleri olmak üzere, bölgedeki birçok ülkeye Türkiye'den ciddi bir gönderim hacmi mevcuttur. Bu bağlamda, Ortadoğu konteyner yük taşımacılığı hizmetinin yoğun tercih edilebilirlik düzeyinde olduğunu söylemek de doğru olacaktır.

Karayolu Komple Taşımacılık

Ülkemizle sınır komşusu olan Suriye ya da Irak gibi ülkeler için doğrudan taşımacılık yöntemleri oldukça ideal hizmetler olarak değerlendirilir. Karayolu bağlantılarının da gelişmiş olması, Ortadoğu ülkelerine nakliye yapmak isteyenler için en ideal seçenekler arasında yer alır. Tüm bunların yanı sıra karayolu komple taşımacılık hizmetleri bölgeye hammadde ya da toptan mal gönderimi için de uygun bir opsiyon olarak değerlendirilir.

Ortadoğu Tehlikeli Madde Taşımacılığı

Özellikle İran ya da Irak gibi ülkelerdeki petrol varlığı, bu gibi bölgeler için tehlikeli madde taşımacılığı gibi yöntemleri de öne çıkarmaktadır. Bunun yanı sıra SRC5 Belgeli taşımacılık olarak da değerlendirilen petrol ya da doğalgaz taşımacılığı gibi hizmetler de Ortadoğu için oldukça sık tercih edilen lojistik hizmetlerdendir. Özellikle karayolu taşımacılığı yöntemlerin kullanıldığı bu süreçlerde ihtiyaç dahilinde karayolu ya da entegre taşımacılık yöntemleri de kullanılır.

Ortadoğu Soğuk Hava Taşımacılığı

Bölge için yoğun talep gören bir diğer lojistik hizmet de Ortadoğu soğuk hava taşımacılığı olarak öne çıkar. Özellikle gıda malzemeleri taşımacılığı gibi süreçlerde kullanılan soğuk hava lojistiği özel olarak tasarlanmış araçlarla yapıldığından ciddi bir maliyet gerektirir. Aynı şekilde soğuk hava taşımacılık yöntemleri Ortadoğu ülkeleri ile Türkiye arasında yapılan kapsamlı gıda ticaretinin hızlanması açısından stratejik bir lojistik hizmettir. Özet olarak soğuk hava taşımacılığı başta Irak ve Mısır gibi ülkeler olmak üzere bölgedeki uluslararası ticaretin önemli bir ayağını oluşturan süreç olarak değerlendirilir.

 

Uluslararası Taşımacılık Hizmetlerimizi Keşfedin!

Uluslarası Taşımacılık Hizmetleri
Havayolu Taşımacılığı
Denizyolu Taşımacılığı
Intermodal Taşımacılık
Elektronik Taşımacılığı
Fuar Taşımacılığı
Mobilya Taşımacılığı
Minivan / Ekspres Taşımacılık
Gıda Taşımacılığı
Medikal Taşımacılığı
Uluslararası Nakliye Yapılan Ülkeler

0216 305 07 07