Uluslararası düzeyde ev eşyası taşıma hem gönderim mesafesi hem de taşınacak olan yüklerin güvenliği ile alakalı kaygılar yüzünden zorlayıcı bir süreç olarak öne çıkar. Bu noktada yurtdışına ev eşyası taşıması yapabilmek için kullanılacak olan araç ve yöntemlerin de dikkatlice seçilmesi gerektiğini söylemek yanlış olmaz. Yurt içinde yapılacak olan nakliyeye göre birçok anlamda farklılık gösteren yurtdışı nakliye operasyonu; uzman ekip ve özel araçlar gerektirir. Özellikle mobilya taşımacılığı için ürünlerin güvenli bir şekilde gönderiminin sağlanabilmesi adına sigorta ve güvenlik önemlerinin alınması söz konusu olabilmektedir.

Önemli not: Yurtdışına kullanılmış ev eşyası taşımak için ayrı bir yetki belgesi gerekmektedir. Universal Lojistik kullanılmamış eşya olması şartıyla beyanname açarak, ev ve ofis için dekorasyon malzemeleri, mobilya, avize, mutfak eşyaları, mutfak dolabı, mutfak tezgah mermeri, parke, oda kapısı, seramik, televizyon gibi yeni ev eşyalarını yurtdışına taşımaktadır. Ek olarak, yine yeni ve kullanılmamış olması şartıyla züccaciye ürünleri, çeyiz malzemeleri, pizza kutusu, ambalaj,  peçetelik, tabak, çanak, kuaför mobilyası, kafe mobilyası gibi ürünlerin taşıması da Universal Lojistik tarafından yapılabilmektedir. 

Yurtdışı Eşya Taşırken Hangi Tür Nakliye Kullanılmalıdır?

Yurtdışına ev eşyası gönderirken genellikle karayolu taşımacılığı yöntemlerinden faydalanılmaktadır. Eşyaların genellikle tırlarla veya kamyonlarla yüklenmesinden dolayı özel durumlar olmadıkça karayolu taşımacılığı haricindeki uluslararası nakliye yöntemleri tercih edilmemektedir. Fakat yine de gönderim yapılacak hedef lokasyona ve taşınacak olan ev eşyalarının niceliğine göre farklı taşımacılık modellerinden de faydalanılabilmektedir. Özellikle deniz aşırı bir lokasyonda yurtdışına eşya taşıma yapılacaksa denizyolu taşımacılığı da tercih edilebilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra uzak lokasyonlara gönderim yapılması gereken durumlarda havayolu taşımacılığı yöntemlerinden de faydalanılabilmektedir. Havayolu taşımacılığı oldukça hızlı ve etkili bir yöntem olduğundan özellikle kıtalararası düzeyde eşya taşımacılığı yapmak isteyenler için ideal bir yöntem olarak öne çıkar. Aynı şekilde daha hızlı ve taşıma operasyonu için birden fazla lojistik yöntemin bir arada kullanıldığı intermodal taşımacılık akvitileri de kullanılabilmektedir. Bu aktivitelerde genellikle havayolu, karayolu ve denizyolu gibi metotların bütünleşik şekilde bir arada kullanılmasından dolayı gönderim süresi büyük ölçüde kısalabilmektedir.

Uluslararası Taşımacılıkta Doğru Firma Nasıl Seçilir?

Uluslararası lojistik süreçlerinde firma seçerken dikkat edilmesi gereken birçok etken bulunmaktadır. Bunlar arasında öncelikli olarak firmanın kurumsal bir yapıda olması, uzman bir ekibe ve geniş bir bağlantı ağına sahip olması gibi etkenler öne çıkar. Yurt dışına ev taşıma kurumsallıktan ziyade kişiselliğin ön planda olduğu operasyonlarda daha farklı hassasiyetler de söz konusu olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse nakliye işlemini gerçekleştirecek olan firmanın kullandığı teknolojiler ve alınan güvenlik önemleri son derece kritiktir. Örneğin firmanın taşıma güvenliğini sağlayabilmek adına almış olduğu ekstra güvenlik önemleri firma seçim sürecinde son derece önemlidir.

Yurtdışına Eşya Taşıma Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Yurtdışına eşya taşıma süreçlerinde dikkat edilmesi gereken birçok etkenden bahsetmek mümkündür. Bu bağlamda taşınması planlanan ev eşyalarının niceliği ve hangi lokasyona taşıma yapılacağı gibi detaylar ev taşıma fiyatlarını doğrudan etkileyen kriterler arasında yer alır. Bunun haricinde tercih edilecek olan uluslararası nakliye yöntemi de fiyatları etkiler. Eşya taşıma sürecinde farklı taşımacılık modelleri değerlendirilebileceğinden havayolu, karayolu, denizyolu ya da intermodal taşımacılık gibi modeller kapsamında farklı fiyatlandırmalar da uygulanabilmektedir. Fiyatların belirlenmesinde lokasyon etkeni de oldukça önemlidir. Özellikle Fransa nakliye ve Almanya nakliye gönderimleri gibi Avrupa ülkelerine gönderim yaparken, fiyat rota uzunluğu ve bölgenin transit erişimine göre belirlenebilmektedir.

Antika vb. Hassas Eşyalar Yurtdışına Nasıl Taşınır?

Yurtdışına eşya gönderim süreçlerinde antika, mücevher gibi değerli eşyaların nakliyesi için farklı prosedürler söz konusu olabilmektedir. Taşıması yapılacak olan yüklerin sigortası yapılabiliyorsa sigortalı bir şekilde taşınmaları eşya güvenliğini arttıracaktır. Fakat bazı durumlarda antika gibi değerli ve nadir eşyaların sigortalarının yapılması zorlayıcı olabilmektedir. Bu yüzden değerli eşya taşımacılığı kapsamında değerlendirilen antika, mücevher gibi yüklerin taşımacılığını alanında uzman profesyonel firmaların yapması güvenlik açısından önemlidir.

0216 305 07 07