Tekstil taşımacılığı, başta Türkiye ve Avrupa ülkeleri olmak üzere dünya ekonomisinde büyük bir hacme sahip olan tekstil endüstrisi için gerekli olan lojistik süreçleri kapsayan bir hizmet olarak değerlendirilir. Tekstil taşımacılığı hizmeti kapsamında tekstil atölyeleri ya da üretim fabrikaları için gerekli olan hammaddelerin farklı lokasyonlar arasındaki taşımacılığı gibi başlıklar öne çıkar. Bahsi geçen lojistik hizmeti kapsamında askılı tekstil taşımacılığı gibi alt başlıklar da mevcuttur. Tüm bunların yanı sıra tekstil endüstrisi ihtiyaçlarına yönelik taşımacılık uygulamalarının da öne çıktığı da söylenebilir.

Tekstil Taşımacılığı Firmaları

Tekstil taşımacılığı firmaları, endüstrinin genel ekonomik hacmi düşünüldüğünde uluslararası düzeyde lojistik ağlarına dahil olan ve çok yönlü çalışmayı esas edinmiş firmalar olarak değerlendirilir. Bu bağlamda başta İstanbul tekstil taşımacılığı firmaları başta olmak üzere çok yönlü olarak faaliyet gösteren organizasyonların, lojistik olarak operasyonları mevcuttur. Fakat tekstil hammaddesi, iplik taşımacılığı ya da hazır giyim taşımacılığı gibi daha spesifik lojistik hizmetlere odaklanan firmaların varlığından da söz edilebilir. Bahsi geçen firmalar, özellikle tekstil endüstrisi genelinde faaliyet gösteren lojistik firmaları olarak da sınıflandırılabilmektedir.

Tekstil Taşımacılığı Süreçlerinde Hangi Yöntemler Kullanılır?

Öncelikli olarak tekstil taşımacılığı süreçlerinde tek bir lojistik yöntemin kullanılması gibi bir durum söz konusu olamaz. Taşıma yapılacak olan rota ve tercih edilecek olan rotadaki karayolu olanakları gibi değişkenler mevcuttur. Bahsi geçen yöntemler tekstil taşımacılığı süreçlerinde kullanılacak olan yöntemler arasında karayolu taşımacılığı oldukça sık tercih edilen bir yaklaşım olarak öne çıkar. Fakat denizaşırı ya da ülkeler arası lojistik senaryolarının kullanılması gerektiği durumlarda ise denizyolu lojistiği gibi yöntemler tercih edilebilir. Tüm bunların yanı sıra daha hızlı bir lojistik deneyim için ve maliyetleri daha dengeli ayarlayabilmek adına entegre taşımacılık gibi yöntemlerden söz etmek mümkündür.

Hazır Giyim Taşımacılığı

Hazır giyim taşımacılığı taşınacak olan malların ve stokların üretim yerlerinden mağazalara doğrudan ulaştırılabileceği bir rotanın belirlenmesini zorunlu kılar. Hazır giyim ürünlerinde, lojistiği yapılacan olan ürün son kullanıcı ile buluşmaya hazır olduğundan tedarik zinciri sürecinin diğer adımları lojistiğe dahil edilmez. Bu bağlamda nakliye sürecinin hızı, tekstil piyasasındaki ani değişimlerle mücadele etmek isteyen hazır giyim firmaların en önemli rekabet avantajlarından biri olarak değerlendirilir. Bahsi geçen rekabet avantajını elde etmek için de nitelikli hazır giyim taşımacılığı firmaları ile iş birlikteliği geliştirmek faydalı olacaktır.

Tekstil Üretim Süreçlerinde Gerekli Olan Hammaddelerin Lojistiği: İplik Taşımacılığı

Başlıktan da anlaşılacağı üzere, tekstil üretim süreçlerinde ihtiyaç duyulan hammaddelerin taşınması için yenilikçi lojistik yaklaşımların ve stratejilerin kullanılması gerekir. Bahsi geçen stratejileri kullanmak da lojistik dünyasının hıza değişen trendlerini ve yaklaşımlarını takip etmeyi gerektirir. Tekstil nakliye firmaları özellikle üretim süreçlerinde ihtiyaç duyulan iplik ya da pamuk gibi hammaddelerin taşınmasına yönelik yenilikçi çözümler de geliştirirler. Tüm bunların yanı sıra tekstil kimyasalları ya da aksesuarları taşımacılığı gibi üretim sürecinin verimini arttıracak lojistik çözümler de üretici firmalar tarafından ihtiyaç duyulan hizmetler arasında yer alırlar.

Tekstil Taşımacılığı Fiyatları

Lojistik süreçlerini etkileyen onlarca farklı faktör olduğundan tekstil taşımacılığı fiyatları için de net bir fiyat vermek mümkün değildir. Bu bağlamda fiyatı etkileyen unsurlar arasında tekstil lojistiği süreçlerinde kullanılacak olan yöntem ve teknolojiler yer alır. Tüm bunların haricinde genel olarak taşımaca yapılacak olan rota ve kullanılacak olan lojistik yöntem de fiyat üzerinde önemli bir belirleyici olarak dikkat çeker.

 

Uluslararası Lojistik Çözümlerimizi Keşfedin!

Uluslararası Nakliye Yapılan Ülkeler
Almanya Nakliye
İngiltere Nakliye
Fransa Nakliye
Hollanda Nakliye
İtalya Nakliye
Amerika Nakliye
Kanada Nakliye
Dubai Nakliye

0216 305 07 07