Intermodal Taşımacılık ile Alternatif Çözümler

Uluslararası taşımacılık; ülkeler arasındaki etkileşimin artması neticesinde her geçen gün daha da gelişip evrilmiş ve intermodal taşımacılık gibi pek çok taşımacılık kavramı hayatımıza girmiştir.

Taşımacılık ilk çağlardan beri önce kervanlar sonra kamyon, tren ve gemi gibi araçlarla her dönem yapılan bir faaliyettir. Taşıma konusu her ne olursa olsun yöntemler birbirine benzerdir. Benzeşen faaliyetlerin zaman içinde isim ve boyut değiştirmesi taşımacılık alanında farklı bir jargonun oluşmasına da zemin hazırlamıştır. Bu anlamda intermodal taşıma pek çok insan için farklı bir kelime bütünü olarak görülebilir. Ancak taşımacılık ve nakliye ile ilgilenen hemen herkes bu nakliye yöntemine aşinadır. Peki, intermodal taşımacılık gerçekten nedir?

Taşımacılık; bir mal veya yükün çıkış noktasından varış noktasına ulaştırılmasını sağlayan hizmetin adıdır. Taşımacılığın bir alt kavramı olarak intermodal taşımacılık ise çıkış birimi ile varış birimi arasında nakliyesi gerçekleştirilen mal veya ürünün farklı nakliye araçları ile taşınmasını ifade eder. Burada farklı sözcüğü ile anlatılmak istenen taşımanın kara, deniz veya demir yolu seçeneklerinden en az ikisi ile gerçekleşiyor olmasıdır. Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse tıra yüklenerek çıkış biriminden ayrılan mal veya ürün güzergahın belirli bir noktasında tırdan indirilip gemiye yüklenerek varış birimine ulaşıyorsa bu taşımacılık yöntemi intermodal olur.

Intermodal Taşımacılık Neden Tercih Edilir?

Taşımacılıkta yöntem açısından çeşitlilik oldukça fazladır. Yük veya ürün çıkış birimi ile varış birimi arasında geçireceği süre boyunca çok çeşitli uygulamalara tabi olur. Bu uygulamaların her biri nakliye süresini ve kalitesini etkilediğinden bireylerin nakliye için ödedikleri ücretlerde de değişkenlik meydana gelir. Böylesi bir durumda elde edilmek istenen temel şey uygun fiyatlı ve hızlı taşıma yönteminin bulunmasıdır.

Hızlı ve uygun fiyatlarla taşıma yöntemini seçmek için kara, deniz ve demir yolu seçenekleri tek başına değerlendirildiğinde çok başarılı sonuçlar elde edilemeyebilir. Burada yükün cinsi ve çıkış – varış birimi arasındaki mesafe en önemli role sahip unsurlar arasındadır. Üstelik çıkış – varış birimi arasında tek nakliye yönteminin kullanılamadığı bazı durumlarda intermodal nakliye kaçınılmaz olur.

Intermodal nakliye yöntemleri kullanıldığında fiyat avantajı her zaman ön plandadır. Üstelik fiyatın yanı sıra ürünlerin bekleme süresi azalacağından hem satıcı hem de alıcı açısından büyük bir avantaj ortaya çıkar.

Intermodal Taşımacılık Nasıl Yapılır?

Uluslararası taşımacılık kapsamında bir ürün veya malı yurtdışına göndermek istediğinizde çıkışı yapılacak ürünün cinsine göre bir nakliye aracı seçimi yapılır. Seçim yapılırken fiyat, servis süresi ve teslim yeri konuları dikkate alınarak araştırmalar yapılır. Burada demir, deniz ve kara yolu seçenekleri arasından bir tercih yapılmak zorunda kalınır. Farklı etkenlerden dolayı -örneğin sadece gemi veya sadece trenle taşınması mümkün olmayan ürünler- taşımacılık 2 veya daha fazla yöntemle gerçekleşir.  Intermodal nakliye ile ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli şey konteyner veya başka bir taşıma aracına yüklenen ürünlerin asla açılmadan varış yerine kadar ulaştırılmasıdır.

Intermodal ve Multimodal Taşımacılık Arasındaki Farklar

Uluslararası nakliye yöntemlerinin çeşitli olması birbirine benzer yöntemlerin bazen karıştırılmasına neden olabilir. Birbiriyle en çok karıştırılan yöntemler intermodal ve multimodal taşımacılıktır. İki nakliye yöntemi arasındaki farkları ifade etmek gerekirse şunlar ifade edilebilir. Intermodal yöntemde mal aktarma işlemine tabi tutulmazken multimodal sistemde mal nakliye aracından indirilerek başka bir araca yüklenir. Intermodal yöntemde her bir taşıma için sözleşme yapılırken multimodal sistemde bu durum gerçekleşmez. Intermodal yöntemde taşıma için birden fazla firma vardır. Multimodal sistemde tek firma bulunur. Intermodal taşımada deniz, kara ve demir yolu seçenkler arasındayken multimodalda her taşıma yöntemi kullanılabilir.

Intermodal Taşımacılık’ta Kalite!

Güvenilir ve kaliteli bir taşımacılık hizmeti almak istiyorsanız doğru yerdesiniz! Firmamız ile iletişime geçtiğinizde en uygun servisteki boşluk kontrol edilerek nakliyenizin gerçekleşmesini sağlıyoruz. Taşımacılık hizmetinin yanı sıra dilediğiniz takdirde sigorta işlemlerinde de sizlere yardımcı olmayı hedefliyoruz. Alternatif taleplerinizi en iyi şekilde karşılamayı hedefliyor ve sadece intermodal taşımacılık değil müşteri memnuniyeti konusunda da başarı elde etmeyi planlıyoruz. Araç portföyü ve dünyanın bütün limanlarındaki temsilcileri sayesinde en geniş kapsamlı hizmetleri ayağınıza getiren firmamızdan hemen destek almak için iletişim kanallarımızı kullanabilirsiniz.

 

Uluslararası Lojistik Çözümlerimizi Keşfedin!

Uluslararası Nakliye Yapılan Ülkeler
Almanya Nakliye
İngiltere Nakliye
Fransa Nakliye
Hollanda Nakliye
İtalya Nakliye
Amerika Nakliye
Kanada Nakliye
Dubai Nakliye

0216 305 07 07