Tır ve Konteyner Ölçüleri

Tır ve Konteyner Ölçüleri

Tır ve Konteyner Ölçüleri

Uluslararası lojistik süreçlerinde en çok tercih edilen yöntemlerden biri olan karayolu taşımacılığı genellikle tır ya da kamyon gibi araçlarla yapılmaktadır. Özellikle konteyner taşımacılığı olarak da tercih edilen karayolu lojistiği süreçlerinde planlamanın yapılabilmesi ve gönderim maliyetlerinin hesaplanabilmesi için tır ve konteyner ölçüleri son derece önemli noktalar olarak öne çıkarlar. Bu bağlamda taşıma sürecinde tercih edilecek olan konteyner ebatlar yapılacak olan lojistik işlemin hacmi üzerinde doğrudan etkilidir. Universal Lojistik gibi firmalar farklı envanterindeki araçların konteyner ölçüleri ve tır kasa ölçüleri ile farklı nicelikte iş yüklerini başarılı bir şekilde kanalize edebilmektedirler.

Tır Ölçüleri Nelerdir?

Tır ölçüleri taşımanın yapılacağı aracın taşıma kapasitesini ve işlem hacmini belirleyen en önemli fiziksel kriterler olarak öne çıkarlar. Farklı ölçeklerde tır uzunluğu ve konteyner boyutları söz konusu olduğundan yapılacak olan uluslararası nakliye işleminin hacmine göre farklı ölçekler tercih edilebilir. Tüm bunların yanı sıra konteyner ölçüleri karayolu ve denizyolu taşımacılığı gibi yöntemler çerçevesinde de farklılık göstermektedir. Deniz yolu ile yapılan nakliye süreçlerinde kullanılan gemi konteyner ölçüleri de araçlardaki yerleşim düzeyleri ile paralele olarak ölçeklendirilmektedir.

Tır ölçüleri kapsamında tırların taşıma kapasitelerini belirleyen, yükleme yapılacak kasalarla alakalı düzeyleri ifade eden parametrelerden bahsedilebilir. Özellikle tır dorse ölçüleri karayolu vasıtasıyla Avrupa'ya yapılacak olan gönderimlerdeki niceliğin belirlenmesine yardımcı olur. Özellikle Almanya nakliye süreçleri için belirlenecek olan ölçüler gönderim yapılacak olan miktarın ve maliyetlerin saptanmasına da yardımcı olmaktadır. Aynı şekilde Fransa nakliye süreçleri için de aynı parametrelerin söz konusu olduğunu söylemek yanlış olmaz. Tüm bunlar haricinde standart tır ölçüleri kapsamında ise ortalama 79 metreküplük bir hacimden bahsetmek mümkündür.

TIR ÖLÇÜLERİ TABLO

Konteyner Ölçüleri Nelerdir?

Konteyner ölçüleri kapsamında genelde 40'lık konteyner ölçüleri, 20'lik konteyner ölçüleri gibi farklı ölçeklerden bahsedilir. Teknik lojistik hesaplama ve analizler yapılırken oldukça işlevsel olan 40 hc konteyner ölçüleri ve 20 dc konteyner ölçüleri maliyetlerin belirlenmesine de yardımcı olur. Bunun haricinde havayolu taşımacılığı kapsamında ise daha farklı ölçeklendirme parametrelerinden bahsetmek mümkündür. Genel olarak konteyner ölçüleri hakkında daha net rakamlardan da bahsedilebilir. Özellikle kullanıcıların konu ile alakalı en sık sordukları sorulardan olan "40'lık konteyner ölçüleri m3" düzeyleri kaçtır sorusuna 60 yanıtı verilebilmektedir. Aynı şekilde "20'lik konteyner kaç m3" sorusuna ise 33 metreküp yanıtı verilebilmektedir.

KONTEYNER ÖLÇÜLERİ TABLO

Konteyner ve Tır Ölçülerinin Uluslararası Taşımacılıkta Önemi

Konteyner ölçüleri, uluslararası taşımacılık kapsamında fiyatlandırma ve yükleme standartlarının belirginleşmesine yardımcı olur. Özellikle Kanada nakliye işlemleri gibi okyanus ötesi lojistik operasyonlarda nicelikleri belirleyip planlama yapmak sürecin daha kolay ilerlemesine yardımcı olur. Aynı şekilde parsiyel taşımacılık gibi yöntemlerde yüklerin bölüştürülmesi elzem olduğu için tüm operasyon yine konteyner ve tır ölçüleri üzerinden planlanmaktadır. Mobilya taşımacılığı gibi daha kişisel ihtiyaçlarda ise doğrudan alan genişliği ve ürünlerin sistematik yüklenmesi gibi kriterler dikkate alınarak alan tasarrufu sağlanabilmektedir.

0216 305 07 07