Gabari Dışı Taşıma Nedir, Kimler Yapar?

Gabari Dışı Taşıma Nedir, Kimler Yapar?

Gabari Dışı Taşıma Nedir, Kimler Yapar?

Gabari dışı taşıma, standart taşıma yöntemleri ile mümkün olmayan ağır yüklerin, özel araç ve ekipmanlarla uzman bir ekip yönetiminde taşınma işlemidir. Gabari dışı taşımada yüklerin tonajlarına, ağırlıklarına, ne şekilde ulaştırılacağına yönelik planlamalar yapılır. Konteyner ve normal tırlarla sevkiyatın mümkün olmadığı yüklerin taşınması için özel ekipmanlar gerekir. Hem ekipmanların seçilmesi hem de taşımayı gerçekleştirecek olan kişilerin uzman olması gabari dışı taşıma hizmetinin başarılı bir şekilde gerçekleştirileceği anlamına geldiğinden gabari dışı taşıma, ağır yük taşımacılığı yapan profesyonel nakliye firmaları tarafından yapılmalıdır. Gabari dışı taşıma hububat, demir/çelik, hurda gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmaların ticari taşıma işlemlerini de kapsamaktadır.

Gabari dışı taşımada kullanılan araçlar nelerdir?

Yüklerin tonajları hesaplandıktan sonra sevkiyat işlemi için araçlar ve ekipmanlar belirlenir. Bu araçlar;

  • Lowbed treyler,
  • Flatrack /opentop konteyner,
  • Chartering (gemi kiralama) olarak karayolu ve denizyolu için farklılıklar gösterir.

Gabari dışı taşıma işlemlerinin kapsamı nedir?

  • Ekipman planlaması,
  • Projeye dair güzergahın belirlenmesi,
  • Gümrükleme ve sigorta işlemlerinin gerçekleştirilmesi,
  • Vinç organizasyonunun sağlanması,
  • Yükleme ve boşaltma işlemleri,
  • Yurt dışı yol geçiş izinlerinin tedarik edilmesi,
  • Günlük ve haftalık çizelgelerin hazırlanması ve çizelgelerin müşterilerle paylaşılması.

Gabari dışı taşıma yapan firmaların özellikleri nelerdir?

Ağır yüklerin taşındığı gabari dışı taşıma, normal nakliye firmalarının standart araçları ile gerçekleştirilemez. Karayolu ve denizyolu gibi farklı güzergahlar için ağır yüklere uygun araçların ve ekipmanların bulunması gabari dışı taşımacılık yapan firmaların ilk özelliğidir. Daha çok yurt dışına yönelik olarak yapılan gabari dışı taşımalar için firma çalışanlarının ülke prosedürlerini biliyor olması, yol analizlerini doğru yapabilmeleri de gabari dışı taşımada hayati önem taşır.

Kalite standartlarına uyan belgelere sahip nakliye firmalarının gabari dışı taşımada güzergah ve ekipman planlamaları sonucu çıkarttıkları maliyet kadar, yükün ne kadar zamanda istenilen noktaya ulaştırılacağı bilgisini de müşterileriyle paylaşmaları gerekir.

Universal Lojistik, deneyimli uzman kadrosu, R2 belgesine ilaveten C2 yetki belgesi ve UND üyeliği ile 2004 yılından beri Türkiye’de ve Avrupa’da taşımacılık hizmeti veren profesyonel bir firmadır. Diğer taşımacılık hizmetleri gibi gabari dışı taşımacılık hizmetleriniz için güvenle Universal Lojistik’e başvurabilirsiniz.

 

Uluslararası Nakliye Çözümlerimizi Keşfedin!

İrlanda Nakliye
Uluslarası Taşımacılık Hizmetleri
Havayolu Taşımacılığı
Denizyolu Taşımacılığı
Karayolu Taşımacılığı
Intermodal Taşımacılık
Elektronik Taşımacılığı
Fuar Taşımacılığı
Mobilya Taşımacılığı
Minivan / Ekspres Taşımacılık
Gıda Taşımacılığı
Medikal Taşımacılığı
Uluslararası Nakliye Yapılan Ülkeler

 

Sıkça Sorulan Sorular

Gabari dışı taşıma nedir?

Gabari dışı taşıma, standart taşıma yöntemleri ile mümkün olmayan ağır yüklerin, özel araç ve ekipmanlarla uzman bir ekip yönetiminde taşınma işlemidir.

0216 305 07 07