Karayolu Taşımacılığı Nedir?

Karayolu Taşımacılığı Nedir?

Karayolu Taşımacılığı Nedir?

Lojistik uygulamaları arasında en eski ve en köklü yöntemlerden biri olan karayolu taşımacılığı, antik çağlardan beri medeniyetin gelişimine yön vermiştir. Özellikle karayolu bağlantısı ve araçlarının kullanıldığı bu taşımacılık yöntemi, günümüz teknolojisi ile boyut değiştirmiş dolayısı ile uluslararası nakliye ekosisteminde en çok kullanılan yöntemlerden biri olmuştur. Karayolu taşımacılığı kapsamında farklı lojistik türlerden ve yöntemlerden bahsetmek mümkündür.

Gönderim yapılacak olan mesafeye, gönderim içeriğine ve hatta kullanılacak olan araçlara göre farklı yöntemler öne çıkar. Her bir yöntem kendi içerisinde farklı avantajlar ve olanaklar sağladığı için yöntemlerin kullanım alanları da net bir şekilde sıralanabilir. Universal Lojistik gibi özellikle uluslararası taşımacılık kapsamında uzman firmalar, karayolu taşımacılığı süreçlerinde müşteri ihtiyaçlarına göre optimum yolu belirleyip nakliye süreçlerini en etkili şekilde ilerletebilmektedirler.

Karayolu Taşımacılığı Türleri Nelerdir?

Yukarıda da bahsedildiği üzere gönderim yapılacak mesafe, lokasyonun coğrafi özellikleri ve gönderilen malların niteliğine göre farklı Karayolu taşımacılığı türleri öne çıkar. Bunlar arasında en nitelikli çözümlerden biri olan minivan ekspres taşımacılığı, özellikle ağırlığı daha düşük düzeylerde yer alan ürünlerin minivan araçlar kullanılarak en hızlı şeklide hedef lokasyonlara iletilmesini ifade eder. Minivan ekspres taşımacılığı hem yurtiçi hem de yurtdışı nakliye süreçlerinde tercih edilebilmektedir. Bu yöntemin en önemli avantajı ise tonajlı olmayan düşük miktardaki ürünlerin hedef lokasyonlara en hızlı şekilde ulaştırılmasıdır.

Tüm bunların yanı sıra uluslararası ticaret süreçlerinde yaygın olarak kullanılan bir diğer yöntem ise karayolu tır taşımacılığı olarak öne çıkar. Bu yöntem minivan ekspres taşımacılığına göre daha yüksek tonajlı ürünlerin gönderimi için ideal bir yöntemdir. Özellikle Almanya nakliye gibi uluslararası nakliye yapılan ülkeler için sık sık tercih edilir. Aynı şekilde eşya ve mobilya taşımacılığı gibi aktiviteler için de karayolu lojistik olanaklarından sık sık faydalanılmaktadır.

Karayolu Taşımacılığının Avantajları Nelerdir?

Karayolu taşımacılığı lojistik disiplini genelinde diğer tüm yöntemleri tamamlayan bir konumda yer alır. Örnek vermek gerekirse deniz yolu imkanları kullanılarak gönderimi yapılan ürünlerin, limanlardan hedef lokasyonlara iletilmesi için yine karayolu taşımacılığı yöntemlerine ihtiyaç duyulur. Bu noktada karayolu taşımacılığının birçok avantajı da beraberinde getirdiğini söylemek yanlış olmaz. Özellikle kısa mesafe gönderimlere yüksek miktarda mal ve ürünün hedef lokasyona hızlı bir şekilde gönderilmesine olanak verir. Tüm bunların yanı sıra, intermodal taşımacılık gibi yöntemlerde özellikle liman, havalimanı gibi stratejik konumlardan sonraki operasyonun ilerletilmesi gibi bir tamamlayıcı role de sahiptir. Özellikle Fransa nakliye gönderimleri için sık sık bu gibi entegre kullanımlar tercih edilebilmektedir.

Türkiye'den Hangi Ülkelere Karayolu Taşımacılığı Yapılmaktadır?

Türkiye stratejik konumu itibari ile başta Avrupa, Asya ve Orta Doğu bölgeleri olmak üzere birçok lokasyona yakın bir mesafede yer almaktadır. Hem karayolu bağlantıları hem de ev sahipliği yaptığı büyük limanların da etkisiyle Türkiye, uluslararası lojistik faaliyetleri için oldukça merkezi ve stratejik bir üs konumundadır. Bu bilgiler dahilinde Türkiye'den karayolu taşımacılığı birçok ülkeye yapılmaktadır. Özellikle Almanya, Fransa, İtalya gibi ekonomik açıdan kuvvetli Avrupa ülkelerine Türkiye'den doğrudan transit gönderim imkanı bulunmaktadır.

Karayolu Taşımacılığında Hangi Araçlar Kullanılır?

Karayolu taşımacılığı transit olanaklar kullanılarak yapılan bir yöntem olduğu için özellikle tır, minivan gibi araçların kullanıldığını söylemek yanlış olmaz. Kullanılacak olan araçlar genellikle gönderimi yapılacak olan ürünün niteliğine ve hacmine göre belirlenir. Örneğin yüksek hacimli ve tonajlı gönderiler için daha çok tır gibi araçlar tercih edilirken, daha düşük tonajlı araçlar içinse minivan gibi araçlardan faydalanılabilir. Bunun yanı sıra armatör firmalar karayolu taşımacılığı fiyatları belirlerken kullanılan araçları ve yöntemleri baz alırlar. Bu noktada karayolu navlun, yapılacak olan taşımanın fiyatlandırması için önemli bir kriter olarak öne çıkar.

Karayolu Taşımacılığında Hangi Yükler Taşınabilir?

Karayolu taşımacılığı kapsamında neredeyse tüm yükler taşınabilir. Özellikle ağır yük taşımacılığı kapsamında uzun mesafeye planlanan uluslararası lojistik aktivitelerinde karayolu sık sık kullanılır. Bunun haricinde mobilya taşımacılığı, nakliye ve sevkiyat gibi işlemlerde de karayolu taşımacılığından faydalanılır. Tüm bunların yanı sıra konteyner taşımacılığı olarak da nitelendirilen ve ihtiyaca göre parsiyel taşımacılık gibi aktiviteler de bu yöntem dahilinde planlanabilmektedir. Tüm bu bilgiler ışığında, yapılması planlanan lojistik operasyonda çok yönlü teknolojiler ve yeni nesil araçlar kullanıldığı için karayolu taşımacılığının birçok yük tipi için uygun olduğunu söylemek doğru olacaktır.

0216 305 07 07