Parsiyel Taşımacılık Nedir?

Parsiyel Taşımacılık Nedir?

Parsiyel Taşımacılık Nedir?

Global ekonominin işlerliği açısından oldukça önemli bir sektör olan lojistik endüstri; devasa düzeylerdeki nakliye trafiğini kanalize etmek için yenilikçi ve yaratıcı yöntemler kullanır. Sadece karayolu taşımacılığı gibi geleneksel lojistik yaklaşımlarda bile taşıma kalitesini arttırmak ve maliyetini düşürmek için farklı yöntemler kullanılır. Özellikle parsiyel taşımacılık gibi yöntemler toplu gönderim süreçlerini kolaylaştırarak firmaların maliyetleri minimize etmelerine olanak verir.

Parsiyel Nedir?

Özellikle lojistik süreçlerinde sık sık kullanılan bir terminoloji olan parsiyel terimi; gönderimi yapılacak olan mal ve ürünlerin parçalara ayrılarak gönderilmesine odaklanan bir nakliye yöntemi olarak tanımlanır. Parsiyel taşımacılık aynı istikamete gönderim yapan göndericilerin aynı anda farklı araçlar yerine tek bir araç kullanması esasına dayanan bir yöntemdir. Bu sayede farklı göndericiler tek seferde doldurulması zor olan aracı, diğer göndericilerle bölüşerek nakliye maliyetlerini azaltmayı hedefler. Özellikle denizyolu taşımacılığı süreçlerinde sık sık kullanılan bir yöntem olan parsiyel kargo; hem yurtiçi hem de yurtdışı gönderim süreçlerinde tercih edilir.

Uluslararası parsiyel taşımacılığı özellikle denizaşırı ülkelere gönderim yapan firmaların tercih ettiği bir yaklaşım olarak öne çıkar. Özellikle Fransa ve Almanya nakliye gönderimi yapan firmalar, maliyetleri azaltmak için bu yöntemin sağlamış olduğu kolaylıklara başvururlar. Karayolu ulaşımı zor olan daha uzak ülkelerde ise havayolu taşımacılığı ile bütünleşik organize edilebilen parsiyel yük gönderimleri yapılmaktadır. Bu bağlamda, Universal Lojistik gibi parsiyel taşımacılık yapan firmalar; müşterilerine farklı yöntemlerin verimliliği artıracak şekilde kullanıldığı çözümler üretmektedir.

Parsiyel Taşımacılık Nasıl Yapılır?

Parsiyel taşımacılık süresince taşıması yapılacak olan ürün ve malların, optimum şekilde yerleştirilebilmesi adına detaylı yük hesaplamaları yapılır. Bu yöntemde, konteyner yüklemesi yapılacak olan yükler birden fazla göndericiye sahip olduğundan yük hacimlerine ve ağırlıklarına göre maliyet bölüştürmesi yapılır. Kullanılacak olan detaylı hesaplama araçları sayesinde hem yük hem de maliyet bölüştürerek göndericiler arasındaki ekonomik denge sağlanmış olur. Böylelikle parsiyel taşımacılık yöntemi sayesinde nakliye süreci göndericiler için hem teknik hem de maddi açıdan daha da kolaylaşır.

Parsiyel Nakliye Yapılan Ülkeler

Uluslararası düzeyde gönderimi yapılan mal ve ürünlerin yoğunluğu göz önünde bulundurulunca, parsiyel taşımacılık yöntemlerinin global ölçekte sık sık tercih edilen yaklaşımlar olduğunu söylemek yanlış olmaz. Özellikle Avrupa ve Asya arasında yer alan ülkemizin stratejik konumu nedeniyle uluslararası parsiyel taşımacılığı, ürünlerin dışarıya gönderimi açısından büyük önem arz eder. Türkiye'den parsiyel taşımacılığı yapılan ülkeler arasında Avrupa, Orta Doğu, Kafkaslar, Orta Asya ve Asya ülkelerinin haricinde denizaşırı birçok konum da bulunmaktadır.

Bu noktada, Türkiye'den en çok parsiyel taşımacılık trafiğinin olduğu istikametler arasında Almanya, Fransa, Hollanda gibi lokasyonlar yer alır. Avrupa parsiyel taşımacılığı Türkiye'den yurtdışına yapılan nakliyelerde en çok tercih edilen hizmetlerden biri olarak öne çıkar. Fransa parsiyel hizmetleri ile özellikle Orta Avrupa rotası kullanılarak Fransa nakliye taşımacılığı ile gerçekleştirilir. Hollanda parsiyel ise daha çok Kuzey Avrupa karayolu hatlarının ya da Denizyolu taşımacılığı yöntemleriyle yapılmaktadır.

Türkiye'den en çok gönderimin yapıldığı ülkelerden biri olan İtalya parsiyel taşımacılığı ise hem Doğu Akdeniz deniz ticaret yolları üzerinden hem de Doğu Avrupa'nın önemli karayolu bağlantıları kullanılarak gerçekleşir. Bu noktada, Türkiye ile lojistik bağlantıları oldukça kuvvetli olan İtalya nakliye süreçleri, son derece hızlı ve uygun maliyetli şekilde gerçekleşebilmektedir.

Parsiyel Taşıma Yapan Firmalar

Uluslararası lojistik süreçleri; genel olarak taşımacılık endüstrisinde faaliyet gösteren gerekli araç, teçhizat ve teknolojilere sahip armatör firmalar tarafından gerçekleştirilmektedir. Özellikle Universal Lojistik gibi uluslararası yük taşımacılığı konusunda uzmanlaşmış firmalar, parsiyel yük gönderimi süreçlerinde gerekli tüm prosedürleri yerine getirerek çalışırlar. Oldukça kapsamlı ve teknik lojistik hesaplamaların yapıldığı parsiyel taşımacılık süreçlerinde, armatör firmaların uygun teknoloji ve araçları profesyonel çerçevede kullanması taşıma sürecinin usullere uygun şekilde gerçekleşebilmesi açısından büyük önem arz eder.

0216 305 07 07