Soğuk Zincir Taşımacılığı Nedir?

Soğuk Zincir Taşımacılığı Nedir?

Soğuk Zincir Taşımacılığı Nedir?

Lojistik ve taşımacılık sektörü, farklı teknolojilerden ve yaklaşımlardan güç alan bir endüstri olarak öne çıkar. Salt karayolu veya denizyolu taşımacılığı gibi yöntemlerin ötesinde, sürece teknoloji kullanımını da dahil ederek hammadde ve ürünlerin dağıtımını kolaylaştırmaya odaklanır. Bu noktada süreç içerisinde soğuk zincir sistemleri gibi yenilikçi teknolojilerin ve araçların kullanımına odaklanan yöntemler de sık sık tercih edilir. Özellikle Universal Lojistik gibi firmalar nakliye süreçlerinde soğuk zincir taşımacılığı gibi yeni nesil lojistik yöntemleri de kullanıp süreci daha verimli bir şekilde yönetmeye öncelik vermektedirler.

Soğuk Zincir Nedir?

Özellikle ilaç ve gıda lojistiği süreçlerinde kullanılan bir yöntem olan soğuk zincir taşımacılığı, çağdaş lojistik yöntemlerden biri olarak öne çıkar. Bu noktada, soğuk zincir nedir sorusuna; "İçinde bulunduğu ortamın ısı değerlerine duyarlı olan gıda malzemelerinin üretiminden lojistiğine kadar tüm süreçlerde optimum sıcaklık değerlerinde saklanması işlemidir." yanıtını vermek mümkündür. Bu bilgiler dahilinde soğuk zincir taşımacılığı ise soğutma sistemi bulunan gelişmiş araçların kullanılarak ilaç, aşı ve gıda malzemelerinin lojistik operasyonu olarak tanımlanabilir. Özellikle karayolu taşımacılığı kapsamında tercih edilen bu yöntem, denizyolu ve havayolu gibi lojistik yöntemler dahilinde de sık sık tercih edilmektedir.

Soğuk Zincir Lojistiği Nedir?

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda soğuk zincir lojistiği, global ekonominin önemli bir parçası olan gıda sektöründe kullanılan en işlevsel lojistik yöntemlerden biridir. Uluslararası ticaret süreçlerinde gıda maddelerinin büyük bir hacme sahip olduğu bilgisi de göz önünde bulundurulunca soğuk zincir yaklaşımı, bozulma riski taşıyan gıdaların çok daha uzun mesafelere gönderilebilmesine olanak verir. Tüm taşıma sistemleri ile entegre kullanılabilen soğuk zincir araçları, özellikle karayolu, denizyolu ve havayolu taşımacılığı yöntemleri ile kullanılmaktadır.

Soğuk Zincir Taşımacılığının Önemi

Gıda malzemeleri, aşı ve ilaç gibi malzemeler ısıya karşı oldukça duyarlıdır. Gerekli sıcaklık koşulları sağlanmadığı ve lojistik önlemler alınmadığı taktirde ciddi zararlar söz konusu olabilmektedir. Bu noktada soğuk zincir önemi, taşıması yapılacak olan malzemelerin güvenli bir şekilde pazar yerlerine ulaştırılması açısından büyük oldukça büyüktür. Düzensiz dağılan yerleşim yerleri ve nüfus, üretim tesislerinden ne kadar uzakta olursa olsun hayati önem taşıyan gıda malzemelerine kolaylıkla erişebilir. Bu bilgiler dahilinde kullanılan soğuk zincir lojistik metotlarının sadece ekonomik değil aynı zamanda kaynaklara erişim açısından da önem arz ettiğini söylemek doğru olacaktır.

Soğuk Zincir İlaç Taşıma

Soğuk zincir yöntemleri kullanılarak en çok taşıması yapılan ürünlerden biri de ilaçlardır. İlaçlar ve aşılar kimyasal bileşenli içerikler olduklarından bu içeriklerin taşıma süreçlerinde ısı faktörünün göz önünde bulundurulması gerekir. Bu noktada, soğuk zincir ilaçları taşıma yöntemleri sayesinde medikal ürünler optimum sıcaklığa sahip ortamlarda güvenli bir şekilde nakliyesi yapılabilmektedir. Özellikle aşı gibi toplum sağlığı açısından kritik olan ürünlerin piyasadaki ihtiyaçla dengeli bir şekilde güvenli yöntemlerle arz edilebilmesi için soğuk zincir aşı taşımacılığı olmazsa olmazdır. İlaç üretiminde oldukça önemli bir konumda olan Almanya nakliye süreçlerinde soğuk zincir yöntemlerini oldukça sık kullanmaktadır.

Soğuk Zincir Gıda Taşıma

Lojistik süreçlerde gıda malzemelerinin maruz kaldığı ani sıcaklık değişimleri, ürünlerin ciddi düzeyde zarar görmesine neden olabilmektedir. Bu noktada, soğuk zincir gıda taşımacılığı, sıcaklık faktörüne bağlı bozulma riski taşıyan gıdaların daha güvenli bir şekilde nakliyesine olanak verir. Özellikle gıda üretimi göz önünde bulundurulduğunda Fransa nakliye süreçlerinde sık sık kullanılmaktadır. Bunun haricinde Avrupa'da önemli bir gıda ihracat ülkesi olan İtalya nakliye ve ihracat süreçlerinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Soğuk Zincir Taşımacılığı Yapan Firmalar

Soğuk zincir taşımacılığı yapan firmalar, hem uluslararası lojistik süreçlerinde tecrübeli hem de teknoloji kullanımı konusunda farklı çözümler üretebilen yapılardır. Özellikle alanında öncü bir konumda olan Universal Lojistik, unimodal taşımacılık gibi yeni nesil yöntemleri kullanan hem de yüksek teknoloji odaklılığıyla soğuk zincir araçlarını kullanan bir organizasyondur. Uluslararası düzeyde faaliyet gösteren Universal Lojistik; gıda, aşı ve ilaç taşımacılığı gibi ihtiyaçlara en nitelikli teknolojileri ile yanıt veren alanında uzman bir marka olarak öne çıkar. Soğuk zincir kargo kapsamında en yeni araç ve teknolojileri kullanan Universal Lojistik, tüm lojistik süreçlerde verimliliğe odaklanan bir iş modeliyle faaliyet göstermektedir.

0216 305 07 07